Making my own Orange Juice is Expensive as Hell. Is it worth it?

orange juice 1

I love orange juice. I love it so much I used to drink it everyday, twice. Once in the morning as I was getting ready for work, and once before I went to bed. I think orange juice has all of the healing power in the world. I believe that if you drink it in the morning and at night, you can never get a cold.

Not literally, but pretty much figuratively. I’m not the gets a cold every couple of months kind of person, and I’ve always maintained that its because I drink so much oj and water, that I was protected.

But then I read about how bad the commercialized version of orange juice was. How its basically, almost, like drinking a soda because of the obscene amounts of sugar that they put in it. Even the supposedly naked types or just orange brands… Apparently there is only a certain amount of natural oj that has to be in there, and if they meet that percentage they can claim all natural. The rest is “juice” which is some flavoring that they make up to taste like orange juice.

Thats a long explanation that goes along with it and you can look it up if you like, but here is my dilemma. I still love orange juice but its low key expensive as hell if you want to make your own.

Oranges, at $1.50 / lb ish, are pricey. Today, I bought 5 oranges, which came out to about 3.something lbs, and a little more than $4.50.

To get a glass of fresh oj, see my pic below, it took 3 whole nice sized oranges.

And I squeezed the bejesus out of them, and ended up with just a highball’s glass worth. To get a proper pint glass worth, we are looking at 6 oranges, at least.

I don’t feel like doing the math, but if I were to do my 2 glasses of oj / day thing, I’m looking at about 10 bucks per day, for orenthal. Extrapolating that out even a little bit more, we are at over $350 / year, just on juice. Damb.

orange juice 2